Modułowa centrala alarmowa MAP 5000 BOSCH

System Modular Alarm Platform 5000 to skalowalne rozwiązanie do średnich i dużych instalacji. Wyposażony w intuicyjny interfejs użytkownika w postaci wielojęzycznej klawiatury na ekranie dotykowym

Map5000

 

 

Nowoczesne systemy zabezpieczeń wciąż jeszcze nie nadążają za dynamiką przedsiębiorstw, w których są instalowane. Nie umożliwiają łatwej rozbudowy i nie zawsze są wygodne w obsłudze. Problemy te rozwiązuje system marki Bosch, który ułatwia obsługę i umożliwia elastyczny rozwój wraz ze zmieniającymi się potrzebami. 

 

Korzystanie z urządzeń sygnalizacji włamania i napadu jest niezbędne, ale na co dzień nie przywiązujemy do nich większej wagi. Od systemu bezpieczeństwa wymagamy jedynie eliminacji fałszywych alarmów i stabilnej pracy. System jest projektowany i wykonywany zgodnie z podanymi warunkami i najczęściej nikt nie myśli o łatwości rozbudowy i wygodzie codziennego użytkowania.

 

Podczas eksploatacji okazuje się, że kwestie użytkowe zyskują na znaczeniu. System musi być codziennie włączany i wyłączany, a te czynności nie zawsze są wykonywane przez osoby zawodowo odpowiedzialne za bezpieczeństwo obiektu. Często zdarza się, że jest to personel zajmujący się na co dzień innymi sprawami, który poprzez nieprawidłową obsługę przyczynia się do zwiększenia liczby fałszywych alarmów lub wręcz do obniżenia poziomu zabezpieczenia obiektu. Nierzadko konieczny jest dostęp do określonych pomieszczeń w obiekcie poza normalnymi godzinami urzędowania, bez konieczności wyłączania zabezpieczeń całego budynku. A to właśnie podczas wchodzenia do tych pomieszczeń najczęściej dochodzi do błędów obsługi, które stają się przyczyną fałszywych alarmów lub powstania luk w zabezpieczeniach. Nic dziwnego – otwieranie skomplikowanej ścieżki dostępu może być niewygodne. Niejednokrotnie brakuje przydzielenia zróżnicowanych uprawnień poszczególnym użytkownikom. Każda osoba mająca dostęp do panelu obsługi może włączyć lub wyłączyć zabezpieczenie całej jednostki.

 

Jeżeli zastosowany system nie jest elastyczny, w trakcie rozwoju i rozrastania się firmy ujawniają się problemy z natychmiastowym zabezpieczeniem jej nowych obiektów i elementów, bowiem pełne zabezpieczenie obiektu możemy uzyskać dopiero po dokonaniu kosztownych inwestycji, które na domiar złego nie gwarantują choćby częściowego zwrotu poniesionych nakładów. To samo dzieje się, jeżeli wymagania dotyczące zabezpieczenia choćby niewielkiej części obiektu wzrosną.

Możliwości oferowane przez nowoczesną architekturę systemu MAP 5000 zapewniają nie tylko najwyższy stopień bezpieczeństwa, lecz także prostą i szybką rozbudowę w przypadku zmiany wymagań w stosunku do systemu bezpieczeństwa. 

 

Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje techniczne - dotyczące systemu, główne zalety tego rozwiązania oraz przykładowe wdrożenia. 

 

System Modular Alarm Platform 5000

 

  • MAP5000 to skalowalne rozwiązanie do średnich i dużych instalacji. System wykorzystuje dwie izolowane magistrale danych firmy Bosch (BDB) oparte na technologii Controller Area Network (CAN), co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i uniwersalność.
  • W celu uzbrojenia i rozbrojenia systemu można użyć systemów SmartKey firmy Bosch. Każda klawiatura jest ergonomiczna i wyposażona w graficzny, kolorowy ekran dotykowy. Liczba użytkowników systemu SmartKey jest ograniczona przez dane urządzenia do maksymalnej liczby 996 użytkowników w systemie MAP.
  • System MAP 5000 można całkowicie zintegrować z systemem automatyki budynkowej, na przykład z systemem Building Integration System (BIS) firmy Bosch, wykorzystując protokół internetowy (IP).
  • Architektura umożliwia łatwą rozbudowę o nowe, wymagane urządzenia antywłamaniowe lub antynapadowe
  • Oprogramowanie układowe w systemie MAP można uaktualnić lub zaktualizować za pomocą oprogramowania Bosch do zdalnego programowania (RPS). Umożliwia to uaktualnienie albo aktualizację lokalną lub zdalną (protokół IP przez sieć Ethernet).

 

bosch

Rysunek przedstawia przykładową topologię systemu MAP

 

 

Mocne punkty systemu

 

  •  Duża elastyczność Modularna struktura jest łatwo skalowalna. System może rosnąć wraz ze wzrostem wymagań – do 1500 adresów, 500 partycji i 1000 użytkowników.

 

  • Niezawodna technologia LSN (Local Security Network) Dzięki trybowi samodzielnego uczenia się magistrala czujek LSN od Bosch jest łatwa w montażu i zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa – zwarcie lub przerwa w dostawie energii nie powoduje awarii systemu.

 

  • Większa elastyczność instalacji Opcjonalny moduł rozgałęziający MAP CAN umożliwia podłączenie do 9000 m przewodów w ramach instalacji. Umożliwia to monitoring dużych obszarów np. kilku budynków w ramach kampusu uniwersyteckiego. Jednocześnie stabilizuje cały system, zwiększając jego dostępność i liczbę możliwości poprowadzenia okablowania.

 

  • Łatwa integracja Dzięki nowemu Open Intrusion Interface (OII) system MAP 5000 można z łatwością zintegrować programowo z systemem Building Integration System (BIS) firmy Bosch lub dowolnym innym systemem automatyki budynkowej.

 

  • Certyfikowane bezpieczeństwo System sygnalizacji włamania i napadu MAP 5000 jest zgodny z międzynarodowymi standardami. Wszystkie systemy posiadają certyfikaty zgodności z normą EN 50131 klasa 3, VdS klasa C i AFNOR klasa 3.

 

 

 

Przykładowe zastosowania

Technologia Modular Alarm Platform daje duże możliwości wykorzystania systemów alarmowych. Niezależnie od tego, czy chodzi o duży projekt, czy o aplikację na średnią skalę – ta innowacyjna technologia pozwala sprostać każdemu wyzwaniu. Dowodem tego są przykłady zastosowań, które ułatwią Ci wybór odpowiedniego wariantu systemu.

 

Sklep z biżuterią, oddział banku, muzeum czy lotnisko – rodzinę systemów alarmów włamaniowych MAP 5000 można dostosować do różnych potrzeb. Umożliwia to bogata gama dostępnych urządzeń peryferyjnych i sterowników

 

 

Przykład muzeumbosch

EN klasa 3, MAP 5000 COM

- Zintegrowana transmisja alarmu za pomocą IP

- 650 czujek

- 6 partycji

- 8 klawiatur MAP

 

 

 

 

 

Przykład lotniskabosch

EN klasa 3 i VdS klasa C, MAP 5000

- Połączenie za pomocą OII z systemem zarządzania centrum sterowania alarmami lotniska, obsługiwanym i nadzorowanym 24 h/dobę.

- Instalacja 4 MAP 5000

- 3500 czujek

- 30 partycji

- 40 klawiatur MAP

 

 

 

 

 

 

 

Wróć

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...