PRAESENSA - nowe podejście do DSO

PRAESENSA

 

 Obrazek

 

 System PRAESENSA jest całkowicie nowym podejściem do systemów DSO oraz systemów nagłośnieniowych. Urządzenia systemu posiadają certyfikaty EN 54 i ISO 7240, mają znak CE i spełniają wymagania dyrektywy RoHS. Każdy element systemu bazuje na sieci IP. W skład tych urządzeń wchodzą m.in. sterownik, wzmacniacze, stacje wywoławcze.  Komunikacja między urządzeniami odbywa się za pomocą protokołu Audio over IP (AoIP) obsługującego standard AES67 do przesyłania sygnału audio oraz standard AES70 do przesyłania sygnałów sterujących. W komunikacji jest też wykorzystywane szyfrowanie i uwierzytelnianie w celu zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi, niedozwolonemu użyciu i modyfikowaniu danych. System obsługuje ponad 100 równoczesnych kanałów na potrzeby rozprowadzania muzyki i wykonywania wywołań, używając nieskompresowanego formatu cyfrowego dźwięku o wysokiej rozdzielczości z 24-bitowymi pakietami próbkowania i częstotliwością próbkowania 48 kHz. System z jednym sterownikiem może obsługiwać co najmniej 200 urządzeń i 500 stref.

 

  System łączy wiele z pozoru sprzecznych zalet: niskie koszty, wysoką jakość dźwięku oraz łatwość montażu, integracji i użytkowania. Funkcje łączności przy użyciu adresów IP oraz rozdzielania mocy wzmacniacza pozwalają osiągnąć nowy poziom skalowalności i adaptowalności, a w połączeniu z lokalnymi akumulatorami rezerwowymi sprawiają, że PRAESENSA nadaje się równie dobrze do topologii scentralizowanych i rozproszonych. System PRAESENSA bazuje na kilku odrębnych, ale bardzo elastycznych urządzeniach, o precyzyjnie zaprojektowanej funkcjonalności, umożliwiających budowanie systemów nagłośnieniowych o różnej wielości do praktycznie nieograniczonych zastosowań.

 

 

 

 

Główne urządzenia wchodzące w skład systemu PRAESENSA:

 

Sterownik systemu (PRA-SCL)

 

 Obrazek

 

 

Sterownik zarządza wszystkimi funkcjami systemu nagłośnieniowego i dźwiękowego systemu ostrzegawczego PRAESENSA. Rozprowadza wszystkie połączenia audio między sieciowymi źródłami sygnału PRAESENSA a miejscami przeznaczenia.

 

Właściwości kontrolera:

 

 • Pełna kontrola nad urządzeniami systemu PRAESENSA i kierowaniem sygnału audio
 • Wbudowana nadzorowana pamięć masowa na komunikaty i pliki sygnałów
 • Obsługa wejściowych i wyjściowych strumieni fonicznych Dante
 • Otwarty interfejs do komunikowania się z aplikacjami innych producentów
 • Połączenie z siecią IP przez interfejs OMNEO w celu sterowania sygnałami dźwiękowymi i urządzeniam 

 

Wzmacniacze wielokanałowe 600 W (PRA-AD604 i PRA-AD608

 

 Obrazek

Obrazek

 

Są to elastyczne i kompaktowe wielokanałowe wzmacniacze mocy do systemów głośnikowych na napięcia 100 V lub 70 V instalowanych w systemach nagłośnieniowych i dźwiękowych systemach ostrzegawczych. Standardowo są przewidziane do systemów o topologii scentralizowanej, ale dzięki złączu sieci IP OMNEO i wielofunkcyjnemu zasilaczowi na prąd stały mogą również pracować w systemach rozproszonych. Moc wyjściowa każdego kanału wzmacniacza dostosowuje się do mocy pobieranej przez podłączone głośniki i jest ograniczona jedynie do łącznej mocy, jaką jest w stanie wytwarzać wzmacniacz. Ta elastyczność, w połączeniu z możliwością zintegrowania kanału rezerwowego, pozwala efektywnie wykorzystać dostępną moc oraz zainstalować mniej wzmacniaczy dla tego samego pobory mocy przez głośniki, niż byłoby trzeba tradycyjnych wzmacniaczy

 

 

Właściwości wzmacniaczy:

 

 • Elastyczne rozdzielanie mocy między wszystkie kanały
 • Niskie zużycie energii i utraty ciepła
 • Pełny nadzór z wbudowaną nadmiarowością umożliwiającą pracę w razie awarii
 • Cyfrowe przetwarzanie sygnału w każdym kanale
 • Połączenie z siecią IP przez interfejs OMNEO w celu sterowania sygnałami dźwiękowymi i urządzeniami

 

 

Zasilacz wielofunkcyjny (PRA-MPS3)

 Obrazek

 

  Urządzenie łączy w sobie wiele funkcji obsługi umożliwiających zasilanie innych urządzeń systemu PRAESENSA oraz sterowanie nimi. Może pracować w systemie scentralizowanym, ale także pozwala budować topologie rozproszone z kilkoma mniejszymi szafami typu rack lub obudowami rozmieszczonymi po całym obiekcie. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty okablowania głośników. Z sieci pobiera prąd przemienny, po czym przekształca go na prąd stały, którym zasila podłączone wzmacniacze i urządzenia peryferyjne. Jest wyposażony w standardową ładowarkę umożliwiającą ładowanie jednego 12-woltowego akumulatora rezerwowego, co pozwala istotnie obniżyć koszty instalacji i utrzymania akumulatora.

 

 

Właściwości zasilacza:

 

 • W pełni nadzorowany zasilacz prądu stałego z wbudowaną nadmiarowością umożliwiającą pracę w razie awarii
 • Unikatowe rozwiązanie z jednym 12-woltowym akumulatorem rezerwowym
 • Wbudowany 6‑portowy przełącznik sieci Ethernet z interfejsami RJ45 i SFP
 • Uniwersalne wejścia i wyjścia sterujące
 • Zapasowa kluczowa usługa dla podłączonych wzmacniaczy

 

 

Stacje wywoławcze ścienna i stołowa (PRA-CSLW i PRA-CSLD)

 

 

 Obrazek Obrazek

 

Te stacje wywoławcze są przeznaczone do użytku w systemach nagłośnieniowych i dźwiękowych systemach ostrzegawczych PRAESENSA. Dotykowy ekran LCD ułatwia instalację i umożliwia intuicyjną obsługę, przekazując użytkownikowi na bieżąco instrukcje konfigurowania połączeń, monitorowania ich postępu, kontrolowania tła muzycznego itd.

 

Właściwości stacji wywoławczych

 

 • Obudowę można montować na powierzchni lub na płasko
 • 4,3-calowy kolorowy pojemnościowy ekran dotykowy
 • Graficzny interfejs użytkownika przekazujący na bieżąco instrukcje i informacje zwrotne
 • Wskaźniki stanu i awarii do obsługi ostrzegania dźwiękowego
 • Podwójne złącze sieci IP OMNEO oraz nadmiarowe złącze zasilania przez Ethernet (PoE)

 

 

Funkcje systemu:

 

 • Bezpieczna infrastruktura sieciowa
 • Efektywne wykorzystanie energii
 • Najwyższa dostępność systemu
 • Zoptymalizowana wygodna obsługa
 • Pełna funkcjonalność w standardzie
 • Skalowalność i elastyczność

 

 

Funkcjonalność systemu jest konfigurowana w oprogramowaniu, co umożliwia regularne aktualizowanie funkcji oraz/lub poprawianie zabezpieczeń. Oprogramowanie systemu działa na sterowniku systemu, natomiast urządzenia mogą zawierać dodatkowe oprogramowanie układowe zapewniające unikatową funkcjonalność. Przesyłanie nowego oprogramowania układowego do urządzeń systemu i jego instalowanie jest całkowicie bezpieczne. System można konfigurować za pomocą standardowej przeglądarki internetowej na komputerze podłączonym do serwera sieciowego wbudowanego w sterowniku systemu. Komunikacja jest zabezpieczona protokołem HTTPS (HTTP Secure). System obsługuje wiele poziomów dostępu z odnośnymi uprawnieniami. Po zakończeniu konfigurowania systemu do jego obsługi nie jest już potrzebne połączenie z komputerem. Oprogramowanie systemu obsługuje funkcje wykrywania i przypisywania wszystkich urządzeń tworzących system oraz indywidualne konfigurowanie urządzeń. Obsługuje także konfigurowalne definicje dla wywołań użytkowników i pokrewnych czynności, które można przypisywać do wirtualnych i/lub fizycznych wejść sterujących i przycisków stacji wywoławczej.

  Oprogramowanie systemu umożliwia przesyłanie indywidualnych plików WAV komunikatów i sygnałów do sterownika systemu, z nadzorem nad poprawnością przechowywanych plików. W programie można definiować i grupować strefy oraz przypisywać kanały wzmacniaczy do stref. Oprogramowanie systemu konfiguruje i kontroluje wszystkie wejścia oraz wyjścia urządzeń w systemie, w tym funkcje przetwarzania sygnału audio, tryby pracy, przypisane funkcje i połączenia oraz nadzór nad tymi wszystkimi elementami. System zawiera oprogramowanie diagnostyczne i rejestrujące, które obsługuje różne tryby zbierania informacji, w tym zdarzenia wywołań i zdarzenia awarii. Zdarzenia awarii odczytane przez sterownik systemu, w tym stan usterek podłączonych urządzeń innych producentów, są wyświetlane na ekranie stacji wywoławczej. Można potwierdzać przeczytanie zgłoszonych stanów usterek i alarmów oraz resetować stany, a wszystkie te czynności protokołować.

 

Gwarancja jest udzielana na trzy lata lub dłużej.

Wróć

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej...